Võrumaa metsas avatakse kõlakojad loodushäälte kuulamiseks

18. septembril avatakse Võrumaal RMK Pähni looduskeskuse lähedal metsalagendikul kunstiakadeemia tudengite valmistatud kolmest hiidruuporist koosnev puidust installatsioon, millega saab võimendunult kuulata looduse hääli.
Kõlakojad sündisid Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri üliõpilaste esimese kursuse tööna, kui tudengid püüdsid mõtestada metsaraamatukogu mõistet. Valminud ideekavandite seast valiti välja Birgit Õiguse töö "RUUP", mille ehitasid augustis Tallinnas EKA töökojas valmis üheksa tudengit. Seejärel transporditi kolm hiiglaslikku kõlakoda rekkaga nende päriskoju, Võrumaale Pähni kanti.

Kolmemeetrise läbimõõduga metsa kõlakojad pakuvad teelistele kohta mõtisklemiseks ja omaette olemiseks. "Eesti märgiks on nii meie metsade helirikkus kui ka vaikus," kommenteeris ettevõtmisse kaasatud kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. "Ruuporites olles saab kuulata mõlemat, see on koht, kus lehitseda looduse raamatut ja kuulata ja lugeda metsa läbi helide," lisas Mikita.

Kursuse juhendaja, Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praksi sõnul sobitub loodud teos hästi just Võrumaale. "Algselt, kui ideele teostuskohta otsisime, pelgasin veidi, et see Tallinnast nii kaugel on, ent nüüd on selge, et tegu oli justnimelt parima kohaga," lausus Praks. "Mida kaugemale liigume pealinna tihedast vibratsioonist, seda paremini tajume looduse madalsageduslikku võnkumist. Seega ei saakski installatsioonist sellist essentsi, kui see asuks Tallinna külje all." Kindlasti tasub kõlakodasid uudistades järele testida ka teatavat surround heliefekti, mida ruuporid looduses üksteisest õigele kaugusele ja õige nurga alla seatuna tekitavad.

RMK loodushoiu osakonna juhataja Marge Rammo sõnul pakuvad kõlakojad looduses seiklejale peavarju ning vähenõudlik matkaline võib neis ka öö mööda saata. "Asukoht RMK Pähni looduskeskuse läheduses võimaldab unikaalseid kõlakodasid kasutada põneva väliõppeklassina, samuti sobivad need väiksemate kultuurisündmuste läbiviimiseks," sõnas Rammo ning lisas, et usutavasti annavad kõlakojad lisapõhjuse metsa tulla nii Eesti inimestele kui ka väliskülalistele.

Tudengeid juhendasid arhitektuuribüroo b210 arhitektid Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi ja Mari Hunt ning uuskasutusmööblit loova Derelict Furniture’i disainerid Tõnis Kalve ja Ahti Grünberg.

Kõlakodade ehitust finantseerisid RMK ja EKA sisearhitektuuri osakond. Metsaraamatukogu avaüritusele aitab kaasa ka Kultuurkapital.

Kõlakodade asukoht: Mine RMK Pähni looduskeskuse juurest üle jõe, seejärel enne esimest metsatukka tee vasakule. Veidi aja pärast paistavad vasakut kätt puude vahel hiidruuporid. Jalutades looduskeskuse juurest umbes 10 minuti teekond, aga saab ka autoga ligi.

Lisainfo


Birgit Õigus
info@ruup.ee